Durdle Door, czyli magiczna plaża południowej Anglii

1654732994975 (2)

Ostatni tydzień był bardzo gorący, więc nie mogliśmy siedzieć bezczynnie w domu. Pomyślałam, że skoro jestem na miejscu to warto byłoby odkryć inne miejsca w Anglii, niż odwiedzany przeze mnie wiele razy Londyn. Lipiec rozpoczęliśmy jednodniowym wyjazdem wakacyjnym. Padło na Durdle Door w południowej Anglii. Do pokonania mieliśmy około 180 km. 

Durdle Door to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć wybierając się w te rejony Wielkiej Brytanii. Tamtejsze widoki z pewnością was zachwycą i wykonacie tam niezapomniane ujęcia. W dzisiejszym poście przedstawię kilka informacji na temat Durdle Door. Zapraszam was także do obejrzenia moich zdjęć z tego malowniczego miejsca. Sami zobaczcie jak tam jest pięknie!

Kilka słów o Durdle Door

Czym jest Durdle Door? Durdle Door to naturalny łuk wapienny, który znajduje się na Wybrzeżu Jurajskim w południowej części Anglii w hrabstwie Dorset. Jego kształt został utworzony na wskutek oddziaływania wody. Durdle Door to nie tylko słynna skała w kształcie łuku. Znajduje się tam także przepiękna plaża z turkusową wodą, a wszystko to tworzy niesamowity widok. 

Niedaleko plaży znajduje się parking, gdzie zaparkowaliśmy auto. Wstęp na plażę jest zupełnie darmowy. Zapłaciliśmy tylko za parking. Następnie dosyć kamienistą ścieżką udaliśmy się na plażę. Spacer do celu zajął nam kilkanaście minut.  Nieopodal głównej atrakcji tego miejsca znajduje się druga, równie popularna plaża Man O’War. W pierwszej kolejności to właśnie ją odwiedziliśmy. Muszę zaznaczyć, że prowadzą na nią dosyć strome schodki. 

Ścieżka prowadząca na plażę

Widok na plażę Man O’War ze ścieżki

Widok na plażę Man O’War ze ścieżki

Widok na plażę Man O’War od strony schodów

Plaża Man O’War widoczna ze ścieżki

Następnie udaliśmy się na plażę u podnóża łuku skalnego, która była naszym głównym celem. Wybierając się na południowe wybrzeże nie spodziewałam się, że faktycznie zobaczymy tam coś cudownego, zupełnie jak na fotografiach z Internetu. Dużym plusem była także słoneczna pogoda, przez co miejsce zyskało na atrakcyjności. 

Plaża u podnóża łuku skalnego Durdle Door

Plaża u podnóża skalnego łuku Durdle Door

Plaża u podnóża skalnego łuku Durdle Door

Plaża u podnóża skalnego łuku Durdle Door

Łuk Durdle Door w tle

Łuk Durdle Door w tle

Pomimo upalnego dnia, woda była moim zdaniem dość chłodna. Na plaży oraz na ścieżce prowadzącej na napotkaliśmy niemało turystów. W końcu to sezon wakacyjny. Nie warto było się tym przejmować, ponieważ kilkadziesiąt kroków dalej było ich niewielu. Z pewnością poza sezonem napotkacie równie niesamowite widoki!

Widok z parkingu

Jak dojechać?

W naszym przypadku środkiem transportu było auto i nie ukrywam, że jest to moim zdaniem najwygodniejszy środek transportu, jeśli chodzi o to konkretne miejsce. Wybraliśmy się tam 4 osobową grupą. Podróż na miejsce z okolic Slough zajęła nam około 2,5 godziny. Lokalizacja: BH20 5RQ.

Można dojechać tam także pociągiem. Z londyńskiej stacji Waterloo dojedziecie do miejscowości Wool. Następnie autobus (np. linia X54) zawiezie was na miejsce. 

O czym warto pamiętać wybierając się do Durdle Door?

  •  Po pierwsze: wygodne obuwie. Niestety na obu plażach nie zastaniecie złocistego piasku. Są to plaże kamieniste, co może nieco utrudnić przemieszczanie się. Od parkingu czeka was także 15 – 20 minutowy spacer. Osobiście zabrałam ze sobą dobre buty na przebranie, więc w tym przypadku nie miałam na co narzekać. Nie posiadałam niestety butów, które nadawałyby się do chodzenia w wodzie. 
  • Na plażę warto zabrać ze sobą jedzenie oraz picie, ponieważ tych rzeczy nie zakupicie na plaży. My zaopatrzyliśmy się w smakołyki, wodę oraz matę piknikową. Restauracja oraz toalety znajdują się w pobliżu parkingu. Pamiętajcie także o kremie z filtrem!
  • Dla niektórych osób woda może okazać się zbyt zimna na kąpiel.
  • Na wyjazd koniecznie wybierzcie słoneczny dzień aby móc rozkoszować się widokiem intensywnie niebieskiej wody.

Niewątpliwe jest to, że na wyjazd warto zarezerwować sobie cały dzień (Jeśli przebywacie w Wielkiej Brytanii). Durdle Door to idealne miejsce na wypoczynek z rodziną a także spacer po klifach i wzdłuż wybrzeża. Wykonacie tam wiele wyjątkowych zdjęć. Nie przeraźcie się kamykami, oraz chłodną wodą. Widoki to wszystko zrekompensują. Jeżeli będziecie tam po raz pierwszy, ten egzotyczny krajobraz z pewnością was zachwyci, tak jak zachwycił mnie. 

Jak wam się podoba to miejsce? Czekam na wasze opinie!

Do zobaczenia w kolejnym poście,

Dominika

Spodobał ci sie ten post? Zapisz go na Pintereście!

Udostępnij ten post

Dominika

Dominika

Mój blog to miejsce, w którym dzielę się pomysłami oraz inspiruję.

Jedna odpowiedź

  1. Nie byłam tam … ale zdjęcia i opis oddają wpełni to jak tam jest magicznie aż chciałoby się odwiedzić to miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *